Bardzo często klienci pytają nas, czy dane tworzywo posiada atest FDA, ale sami do końca nie wiedzą czym jest ów atest. W poniższym artykule wyjaśnimy Państwu czym jest FDA oraz jakie tworzywa konstrukcyjne posiadają atest FDA.

tworzywa konstrukcyjne z atestem FDA

Czym jest atest FDA ?

FDA jest to amerykańska norma, stanowiąca o wysokiej higienie danego produktu lub materiału i pozwala na zastosowanie do bezpośredniego kontaktu z żywnością lub zastosowania w branży medycznej. Jeszcze kilka lat temu w naszym kraju obowiązywały normy narzucone przez PZH, ale w dzisiejszych czasach, dokumentacja i kontrolerzy wymagają właśnie atestu FDA. Dlatego właśnie tworzywa konstrukcyjne przeznaczone dla branży spożywczej i medycznej, muszą spełniać normy narzucone przez w.w atest.

Co daje atest FDA ?

Jest to potwierdzenie, że dane tworzywo konstrukcyjne nie będzie stwarzało zagrożenia dla zdrowia i życia ludzkiego. W dużym skrócie oznacza to, że tworzywo konstrukcyjne użyte do danej aplikacji jest obojętne fizjologicznie i nie będzie w żaden sposób reagowało z otoczeniem, żywnością i substancjami spożywczymi. Jest to obecnie najbardziej pożądany atest w branży spożywczej i medycznej, dający potwierdzenie zastosowania odpowiedniego tworzywa konstrukcyjnego.

Czy atest FDA jest płatny ?

W większości przypadków atest FDA jest bezpłatnie dołączany do tworzyw. Jest jednak pewien warunek, który bezwzględnie należy spełnić, aby atest otrzymać. Chęć jego otrzymania należy zgłosić przez zamówieniem. Tylko wówczas będziemy mogli dołączyć atest w wersji darmowej. Jeżeli zgłoszą Państwo konieczność uzyskania atestu FDA do zamówienia po jego wykonaniu może być z tym istotny problem. Wówczas będziemy jedynie mogli pomóc odpowiednią kartą materiałową lub najbardziej podstawową deklaracją zgodności.

Jakie tworzywa są zgodne z atestem FDA ?

  • poliamid PA6
  • poliacetal POM-C i POM-H
  • polietylen PE1000, PE500 i PE300
  • teflon PTFE

Oczywiście dotyczy się to również wybranych modyfikacji w.w tworzyw. Radzimy jednak każdorazowo dopytywać naszych specjalistów, czy dana modyfikacja tworzywa będzie posiadała atest FDA. Generalnie rzecz biorąc do Państwa dyspozycji jest poliamid z atestem FDA, poliacetal z atestem FDA, polietylen z atestem FDA oraz teflon z atestem FDA. Z tworzyw wysokosprawnych, najbardziej popularnym będzie PEEK z atestem FDA.

Tworzywa z atestem - jak zamówić certyfikat FDA?

FDA certyfikat - przed zamówieniem prosimy o sprawdzenie dostępności danego tworzywa z atestem u naszych pracowników biura obsługi klienta. Zamówienia natomiast można składać telefonicznie lub mailowo na adres: biuro@poliamid24.pl. Przy składaniu zamówienia prosimy również o zgłoszenie chęci otrzymania certyfikatu FDA.

Więcej informacji o tworzywach konstrukcyjnych z atestem FDA, a także informacje o cenach i dostępności:

690-678-005

biuro@poliamid24.pl