W ostatnich miesiącach coraz bardziej popularny staje się temat tworzyw sztuczny z nanocząsteczkami i nanomateriałami. Dzieję się tak, ponieważ standardowe tworzywa przestają być wystarczające dla technologów i wymagają odpowiednich modyfikacji. Jest to oczywiście bardzo pozytywne zjawisko, ponieważ pozwala na ciągły rozwój materiałów na bazie polimerów.

Obecnie w Polsce tworzywa sztuczne z nanocząsteczkami i nanomateriałami są bardzo ciężko dostępne. Nasza firma dzięki współpracy z uczelniami i wieloma fabrykami, posiada dostęp do tworzyw modyfikowanych nanocząsteczkami i jako jedna z nielicznych w Polsce może je zaproponować. Niestety tworzywa te nie są dostępne z magazynu i wymagają produkcji przy każdorazowym zamówieniu. Nie mniej jednak mamy do nich dostęp i możemy realizować nawet bardzo specjalistyczne zamówienia.

tworzywa sztuczne z nanomateriałami, tworzywa sztuczne z nanocząsteczkami

Czy nanocząsteczki i nanomateriały mają przyszłość jako wypełniacze do polimerów ?

Naszym zdaniem tak. Jest to efekt faktu, że w wielu aplikacjach temperatury, obciążenia, prędkość posuwu, itp. wypierają tworzywa sztuczne i wymagane jest zastosowanie innych materiałów, np. ceramiki przemysłowej, czy szkła przemysłowego. Inżynierowie zajmujący się tworzywami sztucznymi dosłownie ,,stają więc na głowie", aby dostarczyć na rynek tworzywa sztuczne odpowiadające potrzebom rynku. Tak właśnie powstały tworzywa konstrukcyjne modyfikowane nanocząsteczkami różnych związków.

Jakimi nanomateriałami możemy modyfikować tworzywa konstrukcyjne ?

Oczywiście najbezpieczniejszą grupę nanomateriałów, które możemy połączyć z tworzywami stanowią metale. I tak możemy uzyskać tworzywa sztuczne z miedzią, aluminium, złotem, srebrem, platyną, itp. Fabryki podchodzą do tego bardzo elastycznie, dzięki temu, jeżeli klient X będzie potrzebował poliamid PA66 z platyną - ma możliwość otrzymania tego materiału. Kolejnym bardzo ciekawym nanomateriałym, który w połączeniu z tworzywami stworzy bardzo ciekawy produkt, jest grafen. Materiały z grafenem, wyprzedzają o kilka długości materiały modyfikowane węglem i grafitem.

W przypadku innych nanomateriałów zaczynają się pewne komplikacje, ponieważ część z nanomateriałów i nanocząsteczek, może działać na materiał degradująco. Konieczne jest więc każdorazowe wykonanie badań i sprawdzenie, jak nowo powstały materiał będzie się zachowywał w różnych warunkach.

Jakie tworzywa można łączyć z nanomateriałami ?

  • poliamid PA6 nano,
  • teflon PTFE nano,
  • polietylen PE nano,
  • polieteroeteroketon PEEK nano,
  • polipropylen pp nano,
  • poliacetal pom-c nano,
  • oraz pozostałe materiały zaliczane do grupy tworzyw wysokosprawnych.

Jeżeli są Państwo zainteresowani tworzywami sztucznymi z nanomateriałami, zapraszamy do kontaktu z naszym biurem handlowym.

+48 690 678 005

biuro@poliamid24.pl