Tworzywa samosmarowne (inne nazwy - tworzywa samosmarne, tworzywa samosmarujące) są bardzo popularną grupą tworzyw sztucznych na bazie polimerów. Zaliczamy do nich standardowe tworzywa, tj. poliamid, poliacetal, polietylen, teflon, itp., modyfikowane olejami, smarami, grafitem lub dwusiarczkiem molibdenu.

Tworzywa samosmarowne to bardzo szeroka grupa tworzyw, bowiem praktycznie żadne tworzywo sztuczne na bazie polimerów nie wymaga dodatkowego smarowania. W języku utarło się jednak, że do tworzyw samosmarujących zaliczane są w szczególności te tworzywa, które modyfikowane są dodatkowo olejem, smarem, grafitem lub dwusiarczkiem molibdenu. Te dodatki sprawiają, że tworzywa są dodatkowo, wewnętrznie smarowane i posiadają znacznie lepsze właściwości ślizgowe oraz niższy współczynnik tarcia, niż tworzywa niemodyfikowane.

Tworzywa samosmarowne

Tworzywa samosmarowne - charakterystyka:

  • bardzo dobre właściwości ślizgowe
  • niski współczynnik tarcia
  • bez konieczności dodatkowego smarowania
  • bardzo dobre zdolności do tłumienia drgań
  • znacznie cichsza praca niż przy zastosowaniu konwencjonalnych materiałów dodatkowo smarowanych

Tworzywa samosmarowne - dostępne:

Zastosowanie tworzywa samosmarownego jest bardzo szerokie. Do najbardziej popularnych aplikacji należą części maszyn i urządzeń pozostających w ciągłym ruchu pod wysokim obciążeniem. Tworzywa samosmarujące nie potrzebują dodatkowej obsługi, dzięki czemu zaoszczędzony zostaje czas na postój serwisowy, który musiałby byś wliczony w pracę maszyny. Tworzywa samosmarne pozwalają również na wyciszenie pracy maszyny lub urządzenia, ponieważ znacznie lepiej tłumią drgania wynikające z pracy.

Tworzywa samosmarowne stosowane są również do produkcji ślizgów, gniazd łożysk, panewek, prowadnic, itp. Dzięki bardzo szerokiemu zastosowaniu, dostępność tworzyw samosmarownych w naszej firmie jest bardzo dobra. Większość dostępnych jest od ręki w postaci wałków, prętów, rur, tulej oraz płyt i formatek dociętych na wymiar.

Wysokie stany magazynowe pozwalają nam na prowadzenie dostaw ,,just in time". Nawet w przypadku formatek dociętych na wymiar, gwarantuje bardzo krótki termin realizacji. Formatki docinamy bowiem na bardzo nowoczesnej pile sterowanej numerycznie i sprzężonej z programem magazynowym. Daje to możliwość nie tylko ekspresowego, ale również najbardziej ekonomicznego docinania pełnych płyt.

W przypadku pytań, zapraszamy do kontaktu z naszym specjalistą, pod numerem telefonu +48 509 491 716 lub +48 690 678 005. Pracujemy dla Państwa od poniedziałku do piątku, w godzinach od 7:30 do 16:30. Zapraszamy !