Przez wiele dziesięcioleci tworzywa sztuczne były skutecznie wykorzystywane w przemyśle zbrojeniowym do produkcji lekkich, ale bardzo wytrzymałych elementów. Tworzywa sztuczne dla przemysłu zbrojeniowego zastąpiły metale w aplikacjach wojskowych ze względu na rosnącą liczbę zalet oraz trend zmniejszania wagi pojazdów wojskowych i ekwipunku żołnierza. Tworzywa polimerowe są trwałe, wodoodporne, lekkie i nie przewodzą elektryczności. Od prostych elementów wyposażenia, przez delikatne etui na kompas i bardzo precyzyjne części broni i pojazdów, tworzywa sztuczne uważane są za bezpieczne i wytrzymałe w zastosowaniach wojskowych. Zacznijmy od zrozumienia zalet, jakie oferują tworzywa sztuczne w aplikacjach militarnych.

Zalety tworzyw sztucznych w aplikacjach wojskowych

Tworzywa sztuczne dla przemysłu zbrojeniowego oferują jednolitość w zastosowaniach i niezawodność na polu walki. Oszczędzają czas i pieniądze w produkcji, ponieważ duże zamówienia precyzyjnych elementów mogą być szyte na miarę wojskowych specyfikacji w krótszym czasie. Jest to osiągane poprzez zastosowanie wtrysku plastikowego. Przykłady obejmują osłony komponentów rakietowych od morza do powietrza oraz złączki hydrauliczne.

Tworzywa sztuczne oferują swobodę projektowania, ponieważ mają mniejsze ograniczenia w montażu wielu części. Pozwala to producentom projektować złożone geometrie przy użyciu najlepiej odpowiedniej metody dla danej aplikacji. Tworzywa sztuczne w zastosowaniach wojskowych oferują wysoką wytrzymałość, ponieważ są odporne na chemikalia, ciepło, wilgoć i uderzenia. Wyposażenie wojskowe z tworzyw sztucznych nie wymaga drogich operacji wtórnych, takich jak obróbka mechaniczna czy malowanie, i może być zaprojektowane z mniejszą liczbą części. Pomaga to zmniejszyć dodatkowe koszty.

Tworzywa sztuczne są lżejsze od metali i są wykorzystywane w sprzęcie i wyposażeniu wojskowym. Mobilność oddziałów jest ogromnie poprawiona dzięki temu. Co więcej, tworzywa sztuczne są również używane w pojazdach lądowych, powietrznych i morskich, aby zmniejszyć wagę i poprawić wydajność paliwową.

6 najpopularniejszych tworzyw sztucznych wykorzystywanych w wojsku

  1. Polipropylen - Jest lekki, odporny na ciepło i chemikalia, wytrzymały i niski w kosztach. Stosowany jest w pojemnikach wojskowych, stalowych linach i zaciskach.
  2. PEEK - Oferuje stabilność termiczną, niskie wchłanianie wilgoci, odporność na ścieranie i chemikalia. Jest używany w komponentach lotniczych, uszczelkach, złączkach elektrycznych i wirnikach pomp.
  3. Poliacetal - Jest sztywny, odporny na chemikalia i wilgoć oraz niski w kosztach. Stosowany jest w przekładniach, prowadnicach przesuwnych, krzywkach, wirnikach, uchwytach, łożyskach i elementach instalacji hydraulicznej.
  4. Poliwęglan - Jest odporny na temperaturę, oferuje stabilność wymiarową i wytrzymałość. Stosowany jest w kaskach ochronnych, osłonach, konsolach, panelach, pokrywach świateł i odblaskach.
  5. Poliamid 6 - Jest wysoko wytrzymały, o niskim współczynniku tarcia, kosztoskuteczny i odporny na chemikalia. Stosowany jest w rolkach, kołach, przekładniach i tulejach.
  6. Polichlorek winylu (PVC) - Jest wytrzymały, a jednocześnie elastyczny, odporny na ogień i niski w kosztach. Stosowany jest w izolacji elektrycznej i podeszwach butów.