Poliamid PA 6 jest w Polsce dostępny pod kilkoma nazwami. Możemy do nich zaliczyć tarnamid, boramid, ertalon, tecamid, tecast, itp. Są to nazwy handlowe tego samego tworzywa, o tych samych właściwościach fizyczno-chemicznych.

Poliamid PA 6 jest w Polsce bardzo popularnym tworzywem. Jego popularność z roku na rok delikatnie jednak spada. Jest to spowodowane faktem, iż na popularności zyskują tworzywa specjalistyczny, takie jak np. PEEK. Konstruktorzy nie zwracają jednak uwagi na to, że od jakiego czasu na polskim rynku pojawiły się konkurencyjne cenowo dla tworzyw specjalistycznych, modyfikowane formy poliamidu. Dlaczego warto stosować poliamid modyfikowany ?

Poliamid modyfikowany = niska cena

Największym plusem jest fakt, iż poliamid modyfikowany jest w porównaniu z tworzywami specjalistycznymi dużo tańszy. Dla przykładu wałek PE 1000 o średnicy 100 mm to koszt około 390 zł netto (L 1000), natomiast poliamid modyfikowany o podobnych właściwościach wytrzymałościowych i ślizgowych to koszt ok. 250 zł netto (L 1000). Różnica jest więc znaczna, tym bardziej przy większych zamówieniach. Warto więc szukać zastępników dla drogich tworzyw oraz wymuszać ich zastosowanie na technologach.

Poliamid modyfikowany = bardzo dobre właściwości 

Tworzywa konstrukcyjne jak sama nazwa mówi - służą konstruowaniu części maszyn, urządzeń, itp. Wykorzystywane są praktycznie w każdej dziedzinie życia codziennego. W dzisiejszych czasach konstruktorzy kładą duży nacisk na to, aby materiały konwencjonalne, np. stal, aluminium, żelazo były zastępowane przez tworzywa sztuczne, które posiadają podobne właściwości wytrzymałościowe, a tym samy są dużo lżejsze, generują mniejszy hałas posiadają dobre właściwości ślizgowe (bardzo często bez dodatkowego smarowania). Nasza firma praktycznie każdego dnia spotyka się z sytuacjami, gdzie zastosowanie bardzo drogich tworzyw specjalistycznych jest zbędne. To właśnie w te sytuacje idealnie wpasowuje się poliamid modyfikowany. Modyfikacji poliamidu jest co najmniej kilkanaście, dzięki czemu jest to tworzywo bardzo elastyczne. Poprzez odpowiedni dobór wypełniaczy i dodatków, jesteśmy w stanie dobrać tworzywo przysłowiowy ,,wymiar". Oczywiście są sytuacje, gdzie poliamid modyfikowany nie znajdzie zastosowania, ale są to raczej sytuacje o charakterze wyjątkowym.

Poliamid modyfikowany = dobra dostępność

Poliamidy modyfikowane posiadają dobrą dostępność w Polsce i Europie. Nasza firma posiada duży magazyn w Polsce oraz magazyn centralny w Niemczech. Z racji na wysokie skupienie przemysłu wysokorozwiniętego za naszą zachodnią granicą, cały wachlarz tworzyw dostępny jest w magazynie Niemieckim. Rozwinięta logistyka pozwala jednak na ekspresową relokację tworzyw do Polski oraz szybkie dostarczenie do klienta. Średni czas realizacji poliamidów standardowych w 2015 roku wynosił ok. 1/2 dni roboczych, natomiast poliamidów modyfikowanych ok. 3/4 dni roboczych.

Poliamid modyfikowany = dobra obrabialność

Poliamidy modyfikowane są w większości łatwe w obróbce, dzięki czemu skraca się czas wytworzenia detalu i elementu. Krótszy czas wytworzenia detalu to również oszczędności płynące z zaoszczędzonego czasu.

 

Jeżeli poszukujesz poliamidu modyfikowanego - skontaktuj się z naszym działem obsługi klienta !