Czy tworzywo UHMW może być stosowany w przemyśle spożywczym?

UHMW, jest polietylenem o bardzo dużej masie cząsteczkowej. Nie zawierając dodatków, tworzywo to może być wykorzystywane w szerokim zakresie zastosowań. Posiada imponujące właściwości mechaniczne i może tolerować temperature pracy ciągłej do 80° C.

Dodatkowo PE 1000 posiada atest FDA, dzięki czemu jest dopuszczony do kontaktu z żywnością. Może mieć bezpośredni kontakt z artykułami spożywczymi.

Naturalny UHMW jest wytwarzany wyłącznie z żywicy polietylenowej o dużej masie cząsteczkowej. Do tej żywicy dodaje się czasem dodatki z tworzyw sztucznych, zmieniając w ten sposób jej podstawowe właściwości. Należy jednak pamiętać, że niektóre dodatki lub pigmenty barwiące nie są zgodne z zastosowaniem w przemyśle spożywczym i nie mogą mieć bezpośredniego kontaktu z żywnością.

czy tworzywo uhmw może być stosowane dla przemysłu spożywczego

Zastosowanie tworzywa UHMW w przemyśle spożywczym

Jak wspomnieliśmy powyżej, naturalny UHMW jest przystosowany do kontaktu z żywnością i dlatego może być używany w szerokim zakresie zastosowań, które mają bezpośredni kontakt z żywnością. Inne, bardziej wyspecjalizowane UHMW zostały zaprojektowane w celu zaspokojenia konkretnych potrzeb. Przy wyborze materiału należy zwrócić uwagę konkretne środowisko pracy, na które będzie narażony, ponieważ każdy rodzaj UHMW ma swoje unikalne cechy i właściwości.

PE 1000 - duża wytrzymałość na wysokie temperatury

Ten polietylen został specjalnie opracowany, aby wytrzymać temperatury pracy do 135 °C, zachowując swoje właściwości i pozostając wydajnym. W zastosowaniach wysokotemperaturowych jego żywotność jest do 10 razy dłuższa niż standardowego UHMW.

Zastosowanie PE 1000:

 • Prowadnice łańcuchów,
 • Komponenty i części przenośników,
 • Części mechaniczne,
 • Taśmy i płyty ścieralne,
 • Wykładziny.

PE 500 - redukcja zanieczyszczeń

Ten polietylen posiada właściwości mechaniczne lepsze niż naturalny UHMW i pomaga zmniejszyć zanieczyszczenie poprzez wykrywanie dzięki dodatkowi metalu, który pozwala na zlokalizowanie go przez standardowy wykrywacz metali. Ponadto jego niebieski kolor ułatwia identyfikację wizualną, ponieważ kontrastuje z żywnością i innymi produktami spożywczymi.

Zastosowanie PE 500:

 • Części mechaniczne,
 • Prowadnice łańcuchowe,
 • Śruby bezkońcowe,
 • Wylewki.

PE 1000 - zmniejszenie zużycia i bardzo niski współczynnik tarcia

Polietylen można modyfikować o dodanie suchego środka smarnego do żywicy, przez co otrzymujemy zmniejszający współczynnik tarcia o 80% w porównaniu do naturalnego UHMW. Ta wysoce wyspecjalizowana formuła jest idealna do zastosowań poddawanych istotnym naprężeniom, tarciu, ścieraniu, kontaktowi z czynnikami chemicznymi - które powodują, że standardowe UHMW szybko się niszczy. Minimalizuje przedwczesne zużycie systemu poprzez ograniczenie tarcia i kontaktu metal-metal, wśród innych czynników stresowych.

Zastosowanie PE 1000:

 • Prowadnice łańcuchów,
 • Taśmy, pasy zapobiegające tarciu,
 • Taśmy ścieralne,
 • Części mechaniczne.

Inne tworzywa sztuczne dopuszczone do kontaktu z żywnością

 1. HDPE zastosowanie w przemyśle spożywczym - tworzywo sztuczne często mylone z UHMW, jest również częścią rodziny polietylenów. Jako materiał nadający się do kontaktu z żywnością, jest często wykorzystywane w projektowaniu desek do krojenia dla przemysłu spożywczego. Jeśli chodzi o wybór między UHMW a HDPE, czynnikiem decydującym jest odporność na naprężenia mechaniczne, UHMW jest lepszym wyborem dla środowisk o dużych ograniczeniach mechanicznych.
 2. Poliamid zastosowanie w przemyśle spożywczym - posiada niski współczynnik tarcia i jest często wykorzystywany przy projektowaniu części, które muszą wytrzymać wysokie ciśnienie. Poliamid odlewany PA 6 G dopuszczony do kontaktu z żywnością to tworzywo znajdujące zastosowanie głównie w przemyśle opakowaniowym, przemyśle spożywczym oraz przemyśle przetwórstwa ryb i mięs.

Bardzo ważne jest, aby dbać o wybór bezpiecznych tworzyw dla przemysłu spożywczego. Mamy nadzieję, ze powyższa lista pozwoli podjąć Państwu odpowiednie decyzje odnośnie zamówienia.

Jeżeli pozostają jakiekolwiek pytania - zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami.